Staff List

Administrative Officers

Arnold M. Eisen, Chancellor and President of the Faculties 
Marc Gary, Executive Vice Chancellor and Chief Operating Officer 
Bonnie Epstein, Vice Chancellor and Chief Development Officer 
David Hoffman, Vice Chancellor and Chief Advancement Officer 
Martin Oppenheimer, General Counsel and Assistant Secretary 
Fred Schnur, Chief Financial Officer 
Alan Cooper, Provost 
Stephen Garfinkel, Associate Provost 

Schools and Programs

Division of Academic Jewish Studies
Shuly Rubin Schwartz, Walter and Sarah Schlesinger Dean of Graduate and Undergraduate Studies 

Brian Smollett, Assistant Dean of Graduate and Undergraduate Studies
Anna Serviansky, Assistant Dean of Graduate and Undergraduate Studies

Albert A. List College of Jewish Studies 
Aliyah Vinikoor, Associate Dean 
Sarah Steinmann Director of Admissions 

Gershon Kekst Graduate School
Chava Blumenthal, Office Manager

Division of Educational Leadership
Bill Robinson, Dean of the William Davidson Graduate School of Jewish Education

William Davidson Graduate School of Jewish Education 
Ofra Backenroth, Associate Dean 
Alex Sinclair, Director of Programs in Israel Education  Sarahann Goldstein, Director of Admissions
Jonathan Lipnick, Rabbi-in-Residence 
Rosemary Raymond, Executive Assistant 
Blake Soderstrom, Administrative Assistant

Melton Research Center for Jewish Education
Zachary Lasker, Director, Melton Research Center Educational and Field Projects
Charlotte Abramson, Director, Jewish Day School Standards and Benchmarks Project 
Raymond Levi, Director of Day School Leadership Training Institute 
Lyndall Miller, Director of the Jewish Early Childhood Education Leadership Institute 
Jason Gitlin, ReFrame Project Manager 
Cheryl Magen, Senior Experiential Educator
Mark Young, Director of Alumni Engagement
Galya Greenberg, Project Director, MaToK
Mitchell Gersten, Administrative Assistant
Tiffany Rogers, Administrative Assistant

Division of Religious Leadership
Daniel Nevins, Pearl Resnick Dean of The Rabbinical School

H. L. Miller Cantorial School and College of Jewish Music 
Nancy Abramson, Director
Joel Alter, Director of Admissions 
Rita Gordon, Executive Assistant

The Rabbinical School 
Stephanie Ruskay, Associate Dean 
Joel Alter, Director of Admissions 
Matthew Berkowitz, Director of Israel Programs 
Rita Gordon, Executive Assistant

Center for Pastoral Education 
Mychal Springer, Director 
Allison Kestenbaum, ACPE Supervisor 
Daniel Silberbusch, ACPE Supervisory Resident 
Bryan Brown, Administrative Assistant

Administrative Departments

Elise Dowell, Chief Communications Officer 
Aly Gerber, Director, Digital and Media 
Hedy End, Director, Editorial and Production 
Andrea Glick, Senior Manager, Editorial & Production
Rachel Cahn, Senior Communications Manager
Larissa Lytwyn, Writer/Editor 
Beatrice Mora, Communications Coordinator 
Svetlana Margolin, Communications Manager

Community Engagement 
Julia Andelman, Director of Community Engagement 
Stacy Asch, Administrative Assistant 
Tim Bernard, Director of Digital Learning and Engagement 
S. Alisa Braun, Academic Director 
Lynn Feinman, Manager of Site Relations and Administration of Context 
Tom Kagedan, Director of Public Events  
Tani Schwartz-Herman, Program Director  
Rachel Bovitz, Director of Millennial Engagement
Alana Dakin, Program Assistant
Noah Bickart, Rebecca and Israel Ivry Prozdor High School Principal 
Nicole Dumpson, Prozdor Administrator

Counseling Center
David Davar, Director of Student Counseling 
Katherine Jenness, Senior Psychologist 
Audrey Reichman, Staff Psychologist 

Bonnie Epstein, Vice Chancellor and Chief Development Officer 
Rabbi David Hoffman, Vice Chancellor and Chief Advancement Officer 
Ted Haegele, Director, Central Donor Records 
Josie Gray, Director Institutional Grants Joan Goodman, Director of Lay Leadership Development 

Sherry Rosen, Director, Development Research and Writing 
Lilly Kaufman, Director, Torah Fund 
Bonnie Biondi, Principal Gifts Officer, New York Region 
Nadine Sasson Cohen, Principal Gifts Officer, Midwest Region 
Dana Hartman, Principal Gifts Officer, Mid-Atlantic Region 
Carolyn Kantor, Principal Gifts Officer, Florida Region 
Lucile Posner, Principal Gifts Officer, New York Region 
Dorit Rabbani, Principal Gifts Officer, New York Region 
Tom Wexelberg-Clouser, Principal Gifts Officer, Great Lakes Region 
Michele Carlin, Director of Special Events 
Marcy Sperry, Foundations Relationship Manager 
Sherrill Moss-Solomon, Finance Manager, Torah Fund, and Development Office Manager 
Devika Russell Paltooram, Gifts Processing Manager 
Adena Stern, Stewardship Manager 
Amanda Mata, Development Associate 

Elaine Assing, Administrative Assistant to Senior Director and Scholar-in-Residence 
Karen Tenesaca, Administrative Assistant, Torah Fund 
James Grace, Administrative Assistant, Principal Gifts 
Lesa Habif, Administrative Assistant, Principal Gifts 
Bonnie Smith, Administrative Assistant, Florida Region 

Sophie Kurtze, Administrative Assistant, Mid-Atlantic and New York Region 
Daniel Meola, Administrative Assistant, Central Donor Records 
Beverly Roth, Administrative Assistant, Great Lakes Region 
Zwedi Seyoum, Administrative Assistant, Grants 
Adam Solomon, Administrative Assistant, New York Region and Alumni Affairs
Bonnie Smith, Administrative Assistant, Florida Region 
Karen Tenesaca, Administrative Assistant, Torah Fund 

Melissa Friedman, Director, Diane and Howard Wohl Office of Alumni Affairs 

Enrollment Management 
Melissa Present, Director of Enrollment Management and List College Admissions 
Ya'el Hasson, Admissions Processing Coordinator

Executive Staff to Administrative Officers 
Michelle Giovanello, Executive Assistant to the Chancellor and Chief Operating Officer 
Jhoshua Friedman, Special Assistant to the Chancellor and Chief Operating Officer 
Marilyn Nichols, Executive Assistant, Development 
Akila Srinivasan, Executive Assistant, Legal Affairs, Board of Trustees

Facilities Management
James Esposito, Director of Operations 
Rosario Velez, Assistant Director, Facilities Management 
Robert Dice, Assistant Director, Maintenance 
Lawrence Rosario, Purchasing Manager 
Ramon Vargas, Receiving Specialist 
Stanley Schein, Lead Mailroom Clerk 
Lawrence Rolfo, Duplicating Clerk 
Teresa Heredia, Administrative Assistant 
Jonathan Murray, Administrative Assistant

Faculty Center
Eve Stern, Office Manager 
Jeanette Bland, Administrative Assistant

Finance and Accounting 
Fred Schnur, Chief Financial Officer 
Andrew Dorsch, Budget Director 
Jonathan Berger, Financial Analyst 
Jeannie Morales, Financial Coordinator 

Abraham Alper, Director of Accounting 
Kerry Semple, Accounting Manager 
Dwayne Hubbard, Payroll Manager 
Ian Agrest, Bursar 
Amaleta Forbes, Senior Accountant 
 Hope Johnson, Accounts Payable Coordinator
Thwe Soe, Senior Accounting Clerk

Human Resources
Diana Torres-Petrilli, Director 
Yosef Merves, Human Resources Coordinator 
Eithne Amos, Administrative Assistant
Alina Mentor, Administrative Assistant

Information Technology
Hal Pollenz, Director 
Lewis Lane, Assistant Director 
Scott Karr, Business Applications Manager 
Hadassah Nemovicher, Goodman Language Lab Director 

New Media 
Larry Cameola, Lead Media Producer 
Shavon Meyers, New Media Coordinator

Registrar and Financial Aid
Linda Levine, Registrar and Director of Financial Aid 
Amy Hersh, Assistant Registrar and Assistant Director of Financial Aid 
Shira Markert, Office Manager

Residence Life
Bradley Moot, Director 
Shira Markert, Office Manager

Security and Safety
Anthony Vaughan, Assistant Director of Security 
Angel Maya, Sergeant of Security 
Noelia Ramirez, Sergeant of Security

Student Life
Sara Horowitz, Dean 
Ruth Decalo, Director 
Shira Markert, Office Manager 

Libraries, Research Centers and Institutes The Library
David C. Kraemer, Joseph J. and Dora Abbell Librarian 
Naomi M. Steinberger, Director of Library Services 
Rena Borow, Administrative Librarian for Public Services 
Sarah Diamant, Administrative Librarian for Special Collections 
Jerry Schwarzbard, Henry R. and Miriam Ripps Schnitzer Librarian for Special Collections 
Sara Spiegel, Administrative Librarian for Technical Services 

Amy Gerbracht Armstrong, Senior Conservator 
Harriet Atik, Senior Cataloger and Copy Cataloging Supervisor 
Michala Biondi, Archivist 
Felix Blank, Library Clerk
Ina Rubin Cohen, Public Services Librarian
Anna Dukhovny, Library Acquisitions Clerk
Hector Guzman, Executive Assistant
Paul Jiang, Systems and Digitization Librarian
Sofia Kantarzhi, Senior Library Clerk
Jana Felberbaum, Archival Processing Assistant
Rina Krautwirth, Circulation Desk Supervisor
Rita Lifton, Senior Cataloger
Clare Manias, Project Conservator
Elena Milkova, Library Clerk
Jeremy Meyerowitz, Public Services Librarian
Clifford G. Miller, Senior Cataloger
Sharon Liberman Mintz, Curator of Jewish Art
Michael Reuveni, Library Specialist, Technical Services
Lisa Rohde, Copy Cataloger
Jay Rovner, Manuscript Bibliographer
Amy Stecher, Conservation Assistant
Akiko Yamazaki-Kleps, Conservator
Havva Zellner, Legacy Heritage Foundation Project Coordinator

Louis Finkelstein Institute for Religious and Social Studies
Burton L. Visotzky, Louis Stein Director 

Milstein Center for Interreligious Dialogue
Burton L. Visotzky, Director

Project Judaica
David Fishman, Director 
Yosef Merves, Administrative Assistant

Saul Lieberman Institute for Talmudic Research
Shamma Friedman, Director 
Eliashiv Fraenkel, Senior Proofreader 
Elisheva Septimus, Administrative Assistant

Shalom Spiegel Institute for Medieval Hebrew Poetry
Raymond P. Scheindlin, Director 

Educational and Cultural Affiliates The Jewish Museum
Claudia Gould, Helen Goldsmith Menschel Director 
Ruth Beesch, Deputy Director for Program Administration 
Jens Hoffmann, Deputy Director for Exhibitions and Public Programs 
Joseph Rorech, Deputy Director for Finance and Administration 
Ellen Salpeter, Deputy Director for External Affairs

Ramah Camps and Israel Programs
Mitchell Cohen, National Director 
Amy Skopp Cooper, National Associate Director and Director, Ramah Day Camp in Nyack 
Jeffrey Goodman, National Business Manager